Blog

Günhan Ulusoy Fortune Türkiye’nin Listesi’nde 5. Sırada Yer Aldı!

Düşünür Okulları’nın yatırımcısı ve yönetim kurulu üyesi Eren Günhan Ulusoy, Fortune Türkiye’nin her yıl düzenli olarak yayınladığı “40 Yaş Altı 40” listesinde bu yıl 5. sırada yer aldı.
Boğaziçi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunu olan Eren Günhan Ulusoy, 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Şu anda 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi alanında doktora programına devam ediyor. Fortune 500 sıralamasına ilk kez 2015 yılında giren Ulusoy, 2003 yılının temmuz ayında Ulusoy Un’da ihracat bölümünde iş hayatına başlayıp, 2004 yılının temmuz ayında genel müdür oldu. 2010-2015 yılları arasında ise icra kurulu başkanlığı görevinde bulundu. 2015 yılının mart ayında gerçekleştirilen genel kurulda babası Fahrettin Ulusoy’dan devraldığı yönetim kurulu başkanlığı görevini 2,5 yıldır sürdürüyor. Ailenin ikinci kuşak temsilcisi Ulusoy, Türkiye’nin geleneksel sektörlerinden biri olan un sektöründe önemli atılımlarda bulundu. Ulusoy Un’un 2014 Kasım ayında halka açık hale getirerek şirketin, hisseleri borsada işlem gören Türkiye’nin ilk ve tek un firması olmasını sağladı. Aile şirketlerinin hakim olduğu un sektöründe, kurumsallaşmaya dair önemli bir adım atılmasını sağlamasının yanı sıra Ulusoy Un, kendi sektörü içerisinde en çok beyaz yakalı istihdamını sağlayan firmalardan biri. 2006’da 61 milyon TL olan şirket cirosu, 2016 yılında 1.152 milyon TL oldu. 10 yılda cironun 18 kat artmasını sağladı ve şirket yıllık yüzde 34 hasılat büyüme ortalaması yakaladı.
Birçok sosyal ve mesleki derneğin de üyesi olan Ulusoy, düzenli olarak yüzüyor ve fırsat buldukça kayak yapıyor. Ürettiği unla yapılan hamurdan, fabrikanın Ar-Ge fırınında ekmek yapmak özel ilgisi. Yaklaşık 80 farklı ülkeye gitmiş bir seyahat tutkunu olan Ulusoy, Ulusoy Un’un hedefleriyle ilgili şunları söylüyor: “En önemli hedefimiz, şirketimizi sektöründe küresel bir oyuncu haline getirmek. Türkiye gibi önemli bir tarım ülkesinden, küresel alanda etkili bir tarımsal sanayi şirketinin çıkmasını sağlamak.”